1968

Událost na Garfieldské střední byla zanedlouho zapomenuta a k tomuto zapomnění rozhodně přispělo mnoho zážitků, které Jimiho na turné potkaly. Jedním z těch nezapomenutelných bylo určitě setkání s ženami, které si říkaly Chicagské sestřičky ze sádrovny. O těchto ženách se ve hvězdných kruzích občas mluvilo, údajně dělaly odlitky penisů. Že se o tom jen nemluvilo, ale také se tak dělo, se Jimi brzy sám přesvědčil. Jeho odlitek byl "sestřičkami" nazván Penis Miloský. Celá akce nebyla příliš příjemná, ale rozhodně v sobě nesla určitý druh vzrušení. O něco méně bolestné bylo seznámení s Joni Mitchell, která Jimiho okamžitě okouzlila nejen svou hudbou. Jimi měl kolem sebe mnoho žen a místa, která navštívil, si začal pamatovat podle nich. K nelibosti všech to bohužel  pronesl i v jednom z rozhovorů pro rádio. Dalším zajímavým momentem na severoamerickém turné bylo opětovné setkání s Jimem Morrisonem, ten si chtěl s Jimim zazpívat na pódiu. Na turné Jimiho také zasáhla důležitá událost americké historie, byl zavražděn Martin Luther King. Jimi na jeho počest zajamoval dlouhé a smutné blues. Že pro něj byl King důležitým člověkem dokázal i ve chvíli, kdy poslal velký obnos peněz na zhotovení Kingova pomníku. Nejen na tuto událost odkazoval Jimi ve svých písní, které skládal pro své třetí album "Electric Ladyland".

            Album "Electric Ladyland" mělo být třetím albem Experience. Jeho nahrávání bylo opět komplikované. Jimi jako u alba před tím opět vyžadoval naprostou dokonalost od všech. Sám byl schopný nahrávat ve studiu i 8 hodin a poté ještě šel hrát do klubu. Jednou z písní na novém albu byla i píseň "Voodoo Child", ta měla mnoho verzí s různými muzikanty. Ovšem aby vůbec finančně přežili než nové album vydají, byli Experience nuceni vydat album nejlepších hitů "Smash Hits". Experince už dokázali vydělat velké peníze, ale také velké množství peněz dokázali utratit, milovali luxus. Útraty Experience byly mnohdy naprosto neuvážené, například jako když přispěli na anonymní šíření marihuany, což obnášelo posílání ubalených jointů poštou náhodným lidem. Paradoxem například bylo, že si na turné vydělali tisíce dolarů, přesto v Miami z hotelu utíkal Jimi oknem, poněvadž neměl na zaplacení pokoje. Třetí album už Jimi bohužel nahrával bez jednoho svých producentů. S Chasem se stále jen hádali. Jimi měl pocit, že už mu Chas vůbec nerozumí, a tak si za svého jediného producenta zvolil Jeffreyho. Mnoho lidí to nepovažovalo za zcela dobrý nápad, jelikož jediný Chas dokázal Jimimu říct všechno upřímně. Ovšem Jimi byl už jinde než on, byl ponořen do své hudby a do stavů, do kterých ho přenášelo LSD. Před novináři však svou závislost na veškerých látkách popíral. Jelikož peněz není nikdy dost a Amerika byla považována za zlatý důl, rozhodli se pro druhé turné po USA a Kanadě.

            Druhé severoamerické turné začalo koncem července roku 1968. Jedním z prvních koncertů bylo vystoupení v Louisianě. Louisiana byla součástí jižních států, kde stále probíhala výrazná segregace. Jimi tuto situaci příliš neřešil ani ve chvíli, kdy na něj jeden z policistů, který ho měl při koncertě chránit, vytáhl zbraň. Policistovi se nelíbilo, že se Jimi drží s bílou blondýnkou. V "hlubokém" jihu bylo absolutně nemyslitelné, aby se černoch vodil s bílou dívkou. Samozřejmě v rámci turné nemohl chybět také rodný Seattle. Zde se tentokrát zdržel Jimi delší dobu a náležitě si to užil. Většinu času strávil se svým bratrem Leonem, což se příliš nelíbilo Alovi. Ačkoliv byli oba kluci dospělí, respekt ze svého otce stále měli a Al neměl problém je za porušení pravidel řádně potrestat. Když se Jimi se svou rodinou při cestě na další koncert stavil v restauraci, překvapilo ho, jak je ve státě Washington stále neobvyklé, že by si černošská rodina dala oběd mezi bílými. Směřovalo k nim mnoho pohrdavých pohledů do chvíle, než někdo poznal, že u toho stolu sedí slavný Jimi Hendrix. S částí své rodiny se potkal i na jednom z dalších koncertů a to ve Vancouveru. Zdejší koncert navštívila babička Nora, které Jimi věnoval píseň Foxy Lady. Babička byla z jeho vystoupení nadšená, avšak zároveň si všimla, jak moc unaveně její vnuk vypadá. Ve Vancouveru zažil Jimi ještě jedno zajímavé setkání a to s dívkou jménem Betsy Morgan. Nestávalo se příliš často, aby nějaká dívka odolala kouzlu Jimiho Hendrixe. Jimi byl sám překvapený, když studentka katolické školy nesvolila k žádným tělesným rozkoším. Ovšem nebyl to důvod k tomu, aby s ní nestrávil noc. Celou noc si povídali, zkoušeli si Jimiho extravagantní oblečení a užívali si každé minuty, kterou spolu strávili. Při odchodu z hotelu si Betsy uvědomila, že si s Jimim nedali ani pusu.

            Další Jimiho životní etapou bylo Los Angeles. Zde Experience vyprodali amfiteátr Hollywood Bowl, jejich koncert zde shlédlo 18 tisíc diváků. Jimi se rozhodl, že L.A. je místem, kde by si rád udělal první dovolenou ve své kariéře. Pronajal si luxusní vilu v losangelské čtvrti Benedict  Canyon, ve které nebyl první rockovou hvězdou a rozhodl, že si tento čas naplno užije. Přes den většinou spal a večer vyrážel do víru města, hrál po různých klubech a sháněl nové holky. Mimo jiné se zde potkal s Carmen Borrer, která byla zajíčkem klubu Playboye a jeho "holkou" v L.A., to ovšem neznamenalo, že by si Jimi odpustil jiné dívky. Různé groupies se stále kolem Jimiho točily a on nebyl schopný odolávat, ženy mu byly další drogou. V L.A. se také opět setkávají bratři Hendrixové. Leon sběhl z armády a hodlal si užívat život bratra slavné rockové hvězdy a veškerých dalších výhod s tím spojených. Modelky z Playboye, peníze, drogy, to všechno k tomuto životu patřilo. Leon si naprosto užíval, že se přes něj ženy snaží dostat k jeho staršímu bratrovi. Ale jejich losangelský pobyt nebyly pouze groupies, drogy, hudba, Leon Jimimu vysvětloval, že ho jeho manažeři okrádají a chtěl svému bratrovi pomoct, ale o tom Jimi nechtěl nic slyšet. Sám se na Leona nejvíce rozčílil, když si bez dovolení půjčil jeho limuzínu, ve které měl velký obnos peněz. Jimi občas míval agresivní sklony, nejvíce ve chvíli, kdy kombinoval drogy s alkoholem. S alkoholem to neuměl, to věděli všichni kolem něj a často už je nebavilo jeho výstřednosti s tím spojené tolerovat. I jeho nejlepší přátelé z kapely si mysleli, že v tu chvíli by potřeboval, aby mu někdo dal pořádně pěstí. Jako například když Jimiho dům vykradli a Jimi se stal agresivním kvůli paranoidní představě, že to udělal jeho přítel.

            17.9.1968 bylo v Americe vydáno dvojalbum s názvem "Electric Ladyland". Jimi měl jasnou představu o tom, jak by měla vypadat obálka tohoto alba. Chtěl fotku, na které měl být on společně s krásnými modelkami. Ovšem focení se zkomplikovalo, Jimi nedorazil a nakonec byly na obal vyfocené pouze ženy a to nahé. Jimimu se tato varianta vůbec nelíbila a nebyl jediný. V Británii se muselo album prodávat v hnědé obálce. Zde přitáhlo mnoho pozornosti, ale spíše té negativní, v žebříčku se umístilo na pátém místě. Rozpolcenost kritik potvrdil i fakt, že v Americe vedlo albový žebříček. Velmi oblíbenou písní, nejen v rádiích, se stala cover verze "All Along The Watchtower" od Boba Dylana, u které si Jimi nejednou vyslechl, že zde rozhodně předčil originál. Nebylo žádným tajestvím, kdo byly podle Jimiho Electric Ladies. Jimi tak nazýval groupies, jelikož mu to přišlo jako příhodnější a jemnější pojmenování těchto žen, kterého dle jeho slov muže elektrizovaly.

            Rok 1969 nezačal právě šťastně. Po tom, co odešel Chas jako manažer, skupina už tolik nedržela při sobě, každý byl sám za sebe. Jimi s Noelem se dokonce postupně stávali spíše nepřáteli. V mileneckém vztahu se mu vedlo o něco lépe. Po příletu do Londýna Jimi přizna médiím, že už má nějaký čas stálou přítelkyni. Většina manažerů mu to vymlouvala, jelikož to nebyl dobrý marketingový tah, ale Jimi už byl ze všech těchto tahů unaven, a tak světu představil svou Kathy. Ovšem jeho rebelství dále pokračovalo, což dokázal především při jednom živém vysílání na BBC, kde měl zazpívat několik písní se zpěvačkou Lulu. Nakonec zazpíval písně dle svého výběru a Lulu mohla pouze zmateně pozorovat, že Jimi mění její show v improvizovanou podívanou. Tato událost způsobila, že Jimi už si na BBC nezahrál. Neshody v kapele se stále více projevovaly i na podiu. Důkazem toho bylo evropské turné, které se dle kritiků příliš nepovedlo, recenze byly dosti negativní a Jimi se s tím opět vyrovnával pomocí žen. Ve Švédsku jako obvykle na něj čekala jeho oblíbená groupie Eva Sundquist. Ta noc, kdy byla s Jimim, jí změnila život, otěhotněla. Dalším důležitým jménem byla Monika Dannemann, kterou potkal v Německu. Tato blonďatá instruktorka bruslení ze zámožné rodiny sehraje v životě Jimiho Hendrixe ještě důležitou roli. Pak se již kapela připravovala na dva velké koncerty, které se měly uskutečnit v Royal Albert Hall v Londýně. První koncert dopadl naprosto tristně, po něm si musel Jimi spravit náladu jamováním u něj doma, ale druhý dopadl o poznání líp. Přesto však byl z Jimiho hudby cítit rozpor. Jimi se bál o své fanoušky, proto hrál písně, které nenáviděl a které lidé milovali, na druhou stranu byl schopný při koncertu poslat své fanoušky někam.

            Jimi se rád svěřoval mnoha novinářům, byl velmi otevřený a vstřícný, když šlo o rozhovor. Jediným tématem, které držel od médií daleko, byla jeho rodina. Jimi mluvil relativně otevřeně o drogách, ženách, málokdy už mluvil o svém postoji k válce ve Vietnamu. Měl pocit, že proti komunistům je válka nezbytná, neměl rád protesty a nepovažoval je za správné jednání v takové situaci. Až moc dobře si chvílemi uvědomoval, že mohl být také součástí války ve Vietnamu, kde by nasazoval svůj život. Jimi se s Experince v březnu přesunul do New Yorku. Zde čekali na turné, které mělo začít v dubnu. Jimi si přál mít na této cestě po boku svou přítelkyni Kathy. Ta za ním do New Yorku přijela, ale brzy zase odjela. Kromě Devon Wilson, zde potkala další individua, které obklopovala Jimiho osobu. Kathy byla zvyklá na Devon, dokonce Devon u nich občas přebývala, ale některé lidi už pochopit nedokázala, při pohledu na svého přítele obklopeného takovými lidmi zjistila, že pokud chce mít normální život, musí z něj vyhodit Jimiho Hendrixe. Jejich vztah tak po několika letech ukončila.

            Desetitýdenní turné po státech začalo, v plánu bylo 29 koncertů a výdělek měl činit 1,3 milionů dolarů. Turné provázelo mnoho rasových nepokojů, které se umocňovaly válkou, dále také Jimiho únava a podrážděnost. Ta se ještě zvětšila, když zjistil, že má dvouletou dceru Tamiku ze vztahu s Diane Carpenter. Lepší pocit mu nepřineslo ani zatčení, které proběhlo na letišti v Torontu. Při běžné celní kontrole našli u Jimiho v kufru heroin a hašiš. Jimi se vymlouval, že to není jeho, ale výmluvy byly zbytečné. Policisté nakonec Jimiho propustili, a tak stihl i koncert, ale byla mu uložená kauce 10 tisíc dolarů a v červnu ho čekal soud. I přesto, že začal být velmi unavený ze svého způsobu života, nemohl si Jimi odpustit noční hraní po klubech. Bylo to takové vytržení z jeho "otravných povinností". Experience projeli různé festivaly, různá místa, hráli za peníze i zadarmo, ovšem to nejhorší je teprve čekalo. Koncert v Denveru byl jako z hororu. Při koncertě probíhalo mnoho různých potyček, kterým policisté čelili se slzným plynem v rukou. Slzný plyn nakonec proti fanouškům použili. Vítr se však otočil a změnil směr k podiu. Hudebníkům okamžitě pomohli do nákladního auta, ale to bylo zmítáno rozzuřenými fanoušky. Cesta z koncertu jim trvala nejméně hodinu. Za řevu fanoušků a v slzném oparu se nadobro rozešla skupina Experience. Avšak ani tento smutný moment nezabránil Noelovi, aby pronesl pár vtipných poznámek na úkor celé situace.

            S odchodem Noela nastala nová etapa kapely. Jako první bylo potřeba sehnat stejně dobrého, ne-li lepšího basáka. Jimiho napadlo mnoho jmen a mezi nimi byl i jeho přítel z armády Billy Cox. Toho nakonec oslovil a Billy nabídku velmi rychle přijal. Jimi měl najednou pocit, že díky odchodu Chase i Noela si může konečně prosadit početnější kapelu, o které vždycky snil. Michael Jeffrey neustále honil Jimiho do nahrávání dalších věcí, dokonce mu pronajal i dům nedaleko Woodstocku, který měl sloužit jako odpočinkové a zároveň pracovní místo. Jimi ovšem už nutně potřeboval od veškeré práce aspoň na chvíli utéct. To se mu nakonec podařilo díky přátelům mimo hudební branži. Colette a Stella spolu měly butik, který Jimi velmi rád navštěvoval. Deering zase učil Jimiho různému chování, které se mu hodilo ve vyšší společnosti. Teď ho všichni vytáhli na dovolenou do Maroka. Bylo to místo, kde Jimi nebyl za hvězdu a kde si naprosto jasně uvědomoval své kořeny. V Maroku se mu líbilo téměř vše a přesto, že měl chvílemi ošklivé stavy kvůli nedostatku drog, velmi si tu dovolenou užil. Kromě nové energie, si ale také přivezl jednu neveselou zkušenost. Jimi se v Maroku setkal s vědmou, která mu předpověděla smrt. Od té doby byl Jimi zádumčivý a myšlence na smrt okamžitě propadl.